2017-05-23
Lębork,

Zawód policjanta to przede wszystkim zapobieganie i walka z przestępczością, to również m.in. ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, poszukiwania osób zaginionych, ochrona mienia i działalność antyterrorystyczna. Policjanci, aby skutecznie sprostać stawianym im zadaniom, biorą udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach specjalistycznych, szkolą się w strzelaniu i technikach obezwładniania napastnika i w wielu innych dziedzinach związanych ze służbą w Policji. Ostatnio lęborscy mundurowi ćwiczyli swoje umiejętności na profesjonalnej strzelnicy laserowej „Śnieżnik”.

Zawód policjanta jest jedną z ciekawszych profesji na rynku pracy i charakteryzuje się różnorodnością wykonywanych zadań. W swojej codziennej służbie mundurowi muszą być przygotowani na każdą ewentualność. Dlatego po zakończeniu szkolenia podstawowego, funkcjonariusze, w zależności od zainteresowań i umiejętności, kierowani są na różnego rodzaju kursy i szkolenia specjalistyczne, biorą udział w ćwiczeniach ze strzelania, obezwładniania napastnika i wielu innych niezbędnych w ich służbie.

Ostatnio funkcjonariusze z Lęborka mieli okazję szkolić swoje umiejętności na profesjonalnej strzelnicy laserowej „Śnieżnik”, udostępnionej im przez lęborską jednostkę wojskową.

„Śnieżnik” to stacjonarna strzelnica laserowa do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej, która pomaga również w przygotowaniu do reagowania w sytuacjach, gdy np. w polu ostrzału pojawią się zakładnicy.

Jest to symulator służący treningom na strzelnicach bojowych, w pomieszczeniach i na zewnątrz. Składa się m.in. z ogromnego ekranu wyświetlającego realistyczną scenę (np. klasyczna strzelnica, budynek, w którym znajdują się terroryści i zakładnicy, pusty obszar, w którym nagle pojawiają się napastnicy itp.), zestawu broni i głośników imitujących prawdziwe odgłosy walki i układu śledzenia punktów celowania.

Korzystając ze „Śnieżnika” lęborscy policjanci szkolili swoje umiejętności na klasycznej strzelnicy, w przejętym przez terrorystów budynku z zakładnikami i na obszarze pustynnym, po którym poruszali się symulatorem wozu bojowego ze stanowiskiem strzelniczym.

Wszyscy zgodnie przyznali, że pomimo świadomości tego, że biorą udział jedynie w symulacji, odbierali zdarzenia w których uczestniczyli jako bardzo realistyczne, co powodowało duży wzrost adrenaliny i wymagało ogromnego skupienia.

Tego rodzaju ćwiczenia służą doskonaleniu umiejętności posługiwania się bronią i reagowania w sytuacjach nietypowych, a realistycznie przedstawione sceny pokazują jak człowiek zachowuje się w sytuacji zagrożenia i co w swoim działaniu musi skorygować, aby było skuteczne.

 

 


 


Komenda Powiatowa Policji w  Lęborku ,
84-300 Lębork, ul. Toruńska 5
tel. 59 8634-822
Kanał RSS  policji
© 2018 r.